Historie Císařské louky

Císařská louka se nachází na pražském Smíchově, měří 1,7 km a svou délkou dosahuje skoro až k Železničnímu mostu. Od levého břehu je oddělená Smíchovským přístavem. Zajímavostí je, že tento ostrov vznikl uměle a to tak, že ze západní poloviny louky byla v letech 1899 – 1903 vytěžena zemina, když zde byl budován Smíchovský přístav.

Dříve se ostrov nazýval Královská louka. Byl to vlastně jen široký břeh, na němž se s největší pravděpodobností konala velká korunovační hostina Václava II. roku 1297. V roce 1898 se na území Císařské louky odehrál první golfový odpal na našem území. V 19. století se louka stala oblíbeným výletním místem Pražanů. Konaly se zde společenské akce a sportovní zápasy, včetně dostihů. Přitom do konce 19. století se tu i rýžovalo zlato.

V roce 1893 se na Císařské louce hrálo první oficiální fotbalové utkání na území Čech. Tehdejší nejlepší klub Rakouska – Uherska Regatta tehdy porazil Loučeň 5:0. Fotbalové fanoušky bude jistě zajímat, že na zdejším fotbalovém hřišti se v roce 1896 konalo první derby Slavie a Sparty, které skončilo 0:0

V současnosti na ostrově najdete přístav malých plavidel, tábořiště karavanů, sportovní plochy a restauraci Cinda. Ostrov je přístupný na jižním konci mostem ze Smíchova. Od roku 2008 má na ostrově přístaviště i přívoz Prahy 5 Pražské integrované dopravy.

Sdílet

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Nahlédněte
do našeho
jídelního lístku

 

Děkuji, zatím ne!

V sobotu 25.5.2024 je z důvodu konání soukromé akce restaurace po celý den uzavřena. Děkujeme za pochopení.Kontaktujte nás pro více informací.