Kokedamy

Rozhodli jsme se obohatit interiér naší restaurace netradičními rostlinami, kterým se říká kokedamy, což v překladu znamená mechové koule. Jsou to netradiční a svým vzhledem velmi zajímavé rostliny, které mají svůj původ v Japonsku a vznikly už v 17. století. Předchůdcem kokedam jsou bonsaje. Z bonsají nejprve vznikly bonsaje ve stylu Nerai, které byly zprvu pěstovány v nádobě, a když byl jejich kořenový systém dostatečně pevný, byly vyjmuty z nádoby a postaveny na talířek. Kořenový bal se později nechal zarůstat mechem, a tak vznikly kokedamy – rostliny zasazené v kulovitém balu, který je porostlý mechem.

Japonci původně umisťovali kokedamy na talířky nebo misky, ale dnes je oblíbeným trendem pěstování závěsných kokedam, které můžete vidět právě na Císařské louce. Díky své jednoduchosti působí velmi stylově a navozují atmosféru klidného a příjemného prostředí.

Při výrobě kokedam je velmi důležité složení substrátu. Substrát musí držet tvar, vázat živiny a zároveň je postupně uvolňovat podle potřeb konkrétní rostliny, která je v kokedamu zrovna pěstována. Mezi základní prvky substrátu patří japonský jíl Ketotsuchi, akadama, rašelina, zeolit a pemza. Vrstva mechu pomáhá zadržovat vodu, brání vyplavování substrátu při zalévání a plní také estetickou funkci.

U nás v České republice se v kokedamách nejčastěji pěstují pokojové rostliny, ale lze v nich pěstovat i rostliny venkovní jako například zakrslé borovice nebo jiné stromky. Kokedamy s pokojovými rostlinami jsou však na pěstování méně náročné.

Kokedamy se musí zalévat jednou až dvakrát za týden. Nejlepší je na zalévání používat odstátou nebo převařenou vodu, která je zbavena chloru, jenž škodí mechu. Voda by měla mít pokojovou teplotu. Celý mechový bal se ponoří do nádoby s vodou a nechá se v ní pár minut, aby dostatečně nasál vodu. Důležité je dát si pozor, aby se kokedamy nepřemáčely, protože potom dochází k úhynu kořenů a tím i celé rostliny.

Přijďte se k nám podívat, jak kokedamy vypadají v reálu a třeba se tak inspirovat i na výzdobu svého domova. 😎

Sdílet

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email

Nahlédněte
do našeho
jídelního lístku

 

Děkuji, zatím ne!